Mer från PRHome
ELSY Plafond, Mässing - Höjd 50cm
2999 Kr
Denna stilfulla lampa i borstad mässing har 3 nedåtriktade armar.
Varje arm har en amberfärgad glaskupa som sprider ett mjukt och inbjudande sken.
Den varma tonen i glaset skapar en ombonad atmosfär - perfekt för både vardagsrum, kök eller sovrum där du vill ha både ljus och karaktär.
Oavsett om du vill skapa ett harmoniskt ljus över matbordet eller ge hallen ett elegant lyft, är denna taklampa ett tidlöst val både stil och funktion.
Med sin vackert avrundade form och en diameter på 52cm blir lampan ett naturligt blickfång i rummet.
Lampan har 3st E14 lamphållare (max 15W), vilket ger dig en möjlighet att välja den ljuskälla som passar dig bäst.
Den totala höjden är 50cm och lampan monteras enkelt i taket på takkrok.
Ljuskällor och lamppropp ingår ej, köps separat.
Leverantören rekommenderar opalfärgad klotformad eller kronljusformad ljuskälla för att framhäva glaskuporna.
Läs mer
Läs mindre
Mer info
| Färg: | Borstad Mässing |
| Material: | Metall / Glas |
| Diameter: | 52 cm |
| Djup: | 52 cm |
| Höjd: | 50 cm |
| Max Watt: | 3 x 15 W |
| Antal sockel: | 3 st |
| IP: | 20 |
| Ljuskällor Ingår: | Nej |
| Sockel: | 3 x E14 |
| Anpassad för: | Inomhus |
| Övrig info: | Exkl lamppropp |
| Övrigt: | Anpassad för takkrok |
| Dimbar: | Ja, med rätt ljuskälla |






